یادگیری زبان دوم یا دو زبانه بودن در کودکان

هر فردی می‎تواند یک زبان جدید را یاد بگیرد. یادگیری زبان دوم برای برخی از افراد آسان و برای برخی دشوارتر است. افرادی که می‎توانند از دو زبان به صورت همزمان استفاده کنند، افراد دو زبانه نامیده می‎شوند. در ادامه‌ی این مقاله از کلینیک محیا ما قصد داریم تا در مورد یادگیری زبان دوم یا دو زبانه بودن کودکان برای شما بگوییم. پس در ادامه‎ی این مقاله با ما همراه باشید.

چگونه زبان دوم آموخته می‌شود و زبان غالب چیست؟

کودکان می‎توانند زبان دوم را یاد بگیرند. آنها می‎توانند در خانه، مدرسه و یا در اجتماع دو زبانه شوند. گاهی اوقات کودکان یک زبان را بهتر از زبان دیگر یاد می‌گیرند و زبانی را که کودک بهتر درک و با آن صحبت می‎کند زبان غالب نامیده می‌شود. در طی زمان زبان غالب ممکن است تغییر یابد به ویژه زمانی که از آن زبان به‌طور دایم و منظم استفاده نشود.

کودکان چگونه زبانی غیر از زبان اول یاد می گیرند؟

کسب دو زبان به یکی از این دو روش صورت می‎گیرد:

اکتساب همزمان

اکتساب همزمان زمانی رخ می‎دهد که کودکی از زمان تولد با دو زبان بزرگ می شود یا زمانی که زبان دوم قبل از سه سالگی معرفی می‏‎شود. کودکانی که دو زبان را به‌طور همزمان یاد می‎گیرند، همان مراحل رشدی را می‎گذرانند که کودکان تک زبانه می‎گذرانند. با اینکه کودکان دو زبانه ممکن است کمی دیرتر از کودکان تک زبانه شروع به حرف زدن کنند، ولی با این حال در همان محدوده سنی شروع به حرف زدن می‎کنند. از همان ابتدای یادگیری زبان، دو زبانه‌های همزمان دو زبان جداگانه کسب می‎کنند. در اوایل یادگیری می‎توانند بین دو زبان تمایز قائل شوند و مطابق با طرف مکالمه زبان مکالمه خود را تغییر دهند.

اکتساب متوالی

اکتساب متوالی زمانی رخ می‎دهد که زبان پس از یادگیری کامل زبان اول معرفی می‎شود (عموماً بعد از سه سالگی). کودکانی که به کشوری با زبانی متفاوت مهاجرت می‎کنند، این نوع اکتساب را تجربه می‎کنند. یادگیری متوالی همچنین زمانی رخ می‎دهد که کودک تا وقتی که مدرسه نرفته است در خانه انحصاراً به زبان موروثی‎اش صحبت می کند. در حالیکه در مدرسه باید به زبان متفاوتی که در آن مدرسه صحبت می شود آموزش ببیند.

یادگیری زبان دوم یا دو زبانه بودن در کودکان

کودکی که بدین نحو زبان دوم کسب می‌کند عموماً موارد زیر را تجربه می‌کند:

  • در ابتدا ممکن است برای مدت کوتاهی از زبان خانه‌شان استفاده کند.
  • وقتی که برای اولین بار در معرض زبان دوم قرار می‎گیرد ممکن است وارد فاز “خاموشی” یا “غیرشفاهی” شود. این فاز از چند هفته تا چند ماه طول می‎کشد و در این مدت کودک درک خود از زبان را می‌سازد. کودکان کم سن‌تر معمولاً بیشتر از کودکان بزرگتر در این فاز می‎‌مانند. کودک می‎‌تواند در این مدت از ایما و اشاره استفاده کند و از چند کلمه به زبان دوم استفاده کند.
  • او شروع به استفاده از جملات کوتاه یا تقلیدی می‎کند. او از برچسب‌های تک کلمه‌ای یا جملات حفظی مانند “نمیدونم” یا “این چیه؟” استفاده می‌کند. این جملات از واژگان یا دانش زبانی خود کودک ساخته نشده اند. بلکه جملاتی هستند که او جائی شنیده و حفظ کرده است.
  • بالاخره کودک شروع به ساختن جملات خودش می‎کند. این جملات کاملاً حفظی نیستند و از بعضی از واژگانی که کودک تازه یاد گرفته ساخته شده‌اند. کودک در ابتدا به هنگام ساختن جمله از یک “فرمول” استفاده می‎‌کند و کلمه خودش را در یک جمله معمولی می‎گذارد. مانند “من … می خواهم”. بالاخره کودک به تدریج در زبان روان و سلیس می‌شود و دائماً خطاهای گرامری انجام می دهد یا جملاتی می سازد که مخفف به نظر می آیند. زیرا او بعضی از قواعد گرامر را نمی‎داند. بعضی از این خطاها به خاطر تأثیر زبان اول او هستند. ولی بیشتر خطاهای او مانند همان خطاهایی هستند که کودکان تک زبانه به هنگام یادگیری آن زبان انجام می دهند.

خرافات مربوط به دو زبانگی

یادگیری زبان دوم یا دو زبانه بودن در کودکان

دو زبانه بودن موجب تأخیر زبانی می‌شود!

نادرست!

با اینکه واژگان یک کودک دو زبانه در هر یک از زبان ها ممکن است کمتر از متوسط باشند، کل واژگان او (از هر دو زبان) حداقل برابر با یک کودک تک زبانه است. کودکان دو زبانه شاید اولین کلمات خود را کمتر دیرتر از کودکان تک زبانه به زبان آورند، ولی با این حال در همان محدوده سنی نرمال (بین 8 تا 15 ماهگی) به زبان می‎آیند.

وقتی کودکان دو زبانه شروع به ساختن جملات کوتاه می‌کنند، در کنار همان الگوها و در همان بازه زمانی گرامر یاد می‎گیرند که کودکان تک زبانه یاد می گیرند. دو زبانه بودن موجب تأخیر زبانی نمی‌شود. کودک دو زبانه ای که تأخیر زیادی در مقیاس زبان نشان می‌دهد ممکن است اختلال زبان داشته باشد و باید آسیب شناس زبان گفتاری او را معاینه کند.

ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام ما 

گروه توانبخشی-آموزشی محیا

 

 

امتیازدهی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری:

فهرست

آخرین مطالب