You are currently viewing بیش فعالی در کودکان
بیش فعالی در کودکان

بیش فعالی در کودکان

بیش فعالی جزء مواردی است که شاید به اشتباه وقتی کودکی زیر دو سال شیطنت می‎کند، به او نسبت داده می‎شود که صد در صد می‎تواند اشتباه باشد. بهترین سن برای تشخیص این اختلال در سنین قبل از مدرسه است. یکی از شایع‌ترین علائم بیش فعالی در کودکان معمولا عدم تمرکز و عدم توانایی در آموزش‌های لازم است.

دسته بندی‌های بیش فعالی در کودکان

این بیماری به دو دسته بیماری attention deficit یا اختلال تمرکز توجه و بیماری hyperactivity disorder است. در حقیقت بیش حرکتی بیمار را نشان میدهد.

معمولا نوع اول یا نوع کم توجهی در دختران و نوع دوم یا بیش حرکت در پسران شایع‌تر است. البته گاهی تلفیقی از این دو در بسیاری از موارد دیده شده است.

این بیماران، بیمارانی هستند که از نظر هوشی کاملا نرمال هستند و مشکلی از نظر هوشی و از نظر حرکتی و شناختی معمولا ندارند. قبل از هرچیزی باید به درستی این اختلال تشخیص داده شود و بعد اقدام به درمان صورت بگیرد.

درمان به صورت دارو

از نظر درمانی خط اول درمان در این بیماران داروهای محرک است. این داروها داروهایی هستند که با تحریک قسمت قشری مغز قسمتی که فعالیت‌های عالی انسان را برعهده دارند که باعث میشود این قسمت مغز کنترل رفتارهای ناسنجیده و نه چندان عالی کودک را به عهده بگیرد.

طبیعتا خوب این داروها می‌توانند باعث ایجاد تمرکز شوند و حرکات بیمار و بیش حرکتی را کم کنند.

از داروهای غیر محرک هم می‌شود برای درمان این بچه‌ها استفاده کرد که این داروها هم خود به چند دسته تقیسم می‌شوند.

این داروها داروهایی هستند که از داروهای ضد اضطراب، ضد افسردگی، داروهایی بعضا فشار خون برای درمان این کودکان استفاده می‎شود. البته به غیر از درمان دارویی، رفتار درمانی هم می‌تواند در مورد این کودکان نقش مهمی داشته باشد.

نظرات دکتر فرزاد احمدآبادی در مورد بیش فعالی

 

امیدوارم نکاتی که در این مورد گفته شد، برای شما مفید بوده باشد.

ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام ما 

گروه توانبخشی-آموزشی محیا

 

دیدگاهتان را بنویسید