You are currently viewing رشد مهارت های درک زبان از تولد تا یک سالگی
رشد مهارت های درک زبان از تولد تا یک سالگی

رشد مهارت های درک زبان از تولد تا یک سالگی

در این مقاله ما قصد داریم تا در مورد رشد مهارت های درک زبان برای شما بگوییم. در ادامه‌ی این مقاله از کلینیک محیا با ما همراه باشید تا بیشتر بدانید.

رشد مهارت های درک زبان از تولد

رشد مهارت‎های زبانی از زمان تولد آغاز می‎گردد. حتی نوزادان تازه متولد شده نسبت به صداهای پیرامون خود آگاه هستند. آنها به صداهای اطرافیان‎شان گوش می‎دهند و در صورت شنیدن صداهای غیر منتظره پاسخ هایی مثل گریه کردن نشان می‎دهند. با شنیدن صدای بلند بیدار می‎شوند و با شنیدن صداهای جدید آرام میشوند.

در سن تولد تا سه ماهگی کودک به طور حیرت انگیزی یاد می‎گیرد که هنگام صحبت کردن به شما نگاه کند و در صورت شنیدن صدای شما با لبخند پاسخ بدهد. در واقع کودک صداهای آشنا را بازشناسی می‎کند و با شنیدن آنها در هنگام گریه کردن آرام می‎شود. کودک در سن زیر سه ماه با شنیدن صدای نا آشنا فعالیتش را متوقف کرده و با دقت به صدا توجه می‌کند. همچنین به تن صدای آرام‌بخش پاسخ می‌دهند خواه این صداها آشنا باشند یا ناآشنا.

چهار تا شش ماهگی

گاهی اوقات در این سن کودک به کلمه “نه” پاسخ می‌دهد. او به تغییر در لحن صدا و همچنین سایر صداها پاسخ می‎دهد. به عنوان مثال با شنیدن صدای اسباب بازی‎های صدادار احساس رضایت پیدا کرده و از شنیدن صداهای ریتمیک و موسیقی لذت می‎برند. آنها در این سن علاقه مند به توجه به منبع صداها هستند مثلا صدای لباسشویی، ساعت زنگدار و …

رشد مهارت های درک زبان از تولد تا یک سالگی

هفت تا دوازده ماهگی

در این سن کودک قادر است با نام بردن تصاویر واقع در کتاب به آنها اشاره کند و حتی قادر است چند جز از اعضای بدن را نام بردن آنها نشان بدهد (مثل شکم، دست، سر و …).

کودک می‎‌تواند از دستورات ساده پیروی کند و آنها را انجام دهد مثل: ماشین رو هل بده، دست نزن داغه… همچنین برخی سوالات ساده را درک میکند مانند: نی نی کو؟

در این سن کودک از گوش کردن به داستان های ساده لذت میبرد و آهنگ ها و ریتم های تکراری برای او جذاب است. در این سن کودک از داستان‌های و ریتم هایی که بارها  و بارها برای کودک خوانده شده لذت می‌برد.

ما رو در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام ما 

گروه توانبخشی-آموزشی محیا

 

دیدگاهتان را بنویسید