تست ارزیابی کودکان 48 ماهه(ASQ)(حیطه حل مساله)

1. 
[حیطه حل مسئله]
زمانی که می گویید "بگو پنج، هشت، سه"، آیا کودک همین سه عدد را با همان ترتیبی که گفته اید تکرار می کند؟ خودتان این اعداد را تکرار نکنید. در صورت لزوم، فقط یک بار دیگر یک جفت عدد دیگر را امتحان کنید و مثلا بگویید: "بگو شش، هفت، دو". اگر کودکتان حداقل یکی از این دو سری سه تایی اعداد را به طور صحیح تکرار کرد، پاسخ «بله» را برای این سوال علامت بزنید.

2. 
[حیطه حل مسئله]
وقتی از کودکتان می پرسید: "کوچکترین دایره کدام است؟" آیا او با انگشت به کوچکترین دایره اشاره می کند؟ (این را بدون کمک کردن به کودک از طریق اشاره با انگشت، حرکات بدن یا چهره، یا نگاه کردن به کوچکترین دایره، بپرسید).

3. 
[حیطه حل مسئله]
بدون اینکه با اشاره کردن کمکش کنید، آیا کودکتان می تواند از سه دستور مختلف پیروی کند که در آن ها از کلمات "زیر"، "بین" و "وسط" استفاده شده باشد؟ برای مثال از کودکتان بخواهید که کفش را "زیر مبل" قرار دهد. بعد از او بخواهید که توپ را "بین صندلی ها" قرار دهد و کتاب را "وسط میز" بگذارد.

4. 
[حیطه حل مسئله]
زمانی که اشیائی را به کودکتان نشان دهید و بپرسید"این چه رنگیه؟"، آیا او پنج رنگ مختلف مثل قرمز، آبی، زرد، نارنجی، سیاه، سفید یا صورتی را نام می برد؟ (تنها در صورتی که کودک نام پنج رنگ را به صورت صحیح بکار برد، پاسخ "بله" را علامت بزنید).

5. 
[حیطه حل مسئله]
آیا کودکتان لباس های خاص یا لباس های دیگران را می پوشد و "نقش بازی می کند؟" و وانمود می کند کسی یا چیز دیگری است؟ برای مثال، کودک ممکن است لباس های مختلفی بپوشد و وانمود کند که مامان، بابا، برادر، خواهر، یا یک حیوان یا موجود خیالی است.

6. 
[حیطه حل مسئله]
ا گر پنج شیء را جلوی کودکتان قرار دهید، آیا او می تواند با گفتن، "یک، دو، سه، چهار، پنج" آن ها را به ترتیب بشمارد؟ (هنگام پرسیدن این سوال از کودک، نباید با اشاره کردن، انجام حرکت یا نام بردن، به او کمک کنید).

دیدگاهتان را بنویسید